COMPANY
Creative Team
Director/Choreographer: Tomé Cousin
Music Supervisor: Rick Edinger
Music Director: Catie Brown
Scenic Design: Izzy Hines
Costume Design: Yu Zhang
Lighting Design: Matthew J. Weisgable
Sound Design: Team Sound Comet
Dramaturg: Julia Levine
Stage Manager: Parker Thomas Kaeding
Fight Director: Catherine Moore
Intimacy Choreography: Judith Ann Conte
Cast
Pierre: Laughton Royce (April 15th, 17th @ 2pm, 19th, 22nd, and 23rd @ 8pm)
Pierre: Henry Thrasher (April 16th, 17th @ 8pm, 20th, 21st, 23rd @ 2pm)
Natasha: Rayven Bailey (April 16th, 17th @ 8pm, 19th, 21st, 23rd @ 2pm)
Natasha: Riley Noland (April 15th, 17th @ 2pm, 20th, 22nd, 23rd @ 8pm)
Anatole: Nicholas Biddle
Sonya: Tara Lashan Clinkscales
Hélène: Isabela Ferrer
Marya D.: Sunday Saari
Princess Mary: Meghan McLeod
Dolokhov: Isaiah Joshua Foster
Bolkonsky/Andrey: Steven Taylor Jr.
Balaga: Tristan Hernandez
Chorus: Chloe Brown, Brayden Co, Olivia de Waart, Annabelle Duffy, Amanda Ju, Betsy Miller, Kevin Tappan Jr., Gerardo Navarro
Production Team
Associate Music Director: Joshua Fried
Production Manager: Chris Chase
Job Lead: Gabe Marchant
Properties Managers: Ari Cobb, Todd R. Kulick
Properties Assistant: Kristin Ward
Paint Charge: Beth Zamborsky
Scenic Artist: Janelle Mosovsky
Automation Engineer: Elliot Queale
Lighting Manager: Willem Hinterhoff
Lighting Programmer: Alexa Janoschka
Drapers: Noelle Cremer, Ana Cobos, Ayelet Birman
First Hands: Ayelet Birman, Elyse Grimaldi, Moire Diaz, Clio Gordon, Matthew Torbett, Danielle Dulchinos, Kendall Swendsen
Accessories/Crafts: Celia Kasberg
Costume Painters: Miranda Boodheshwar, Yafei Hu, Janelle Mosovsky (Lead), Cecilia Shin
Sound Mixer: Mirah Kozodoy
Assistant Director: Izadorius Tortuga
Assistant Production Manager: Kaylie Carpenter
Assistant Stage Managers: Keen Ma, Gabby Fonesca
Assistant Job Lead: Monica Tran
Assistant Scenic Designer: Yafei Hu
Assistant Costume Designers: Miranda Boodheshwar, Grace Kang, Grzegorz Labuda
Assistant Lighting Designer: Sasha Finley
2nd Assistant Lighting Designer: Eva Oney
Associate Lighting Manager: James Gallo
Assistant Lighting Manager: Ariel Bernhard
Associate Sound Designer: Daniel Ocanto
Associate Sound Designer: J.D. Hopper
Team Sound includes: Tate Abdullah, Emily Brunner, Peter Burns, Bridget Doherty, Chris Evans, David Gotwald, J.D. Hopper, Mirah Kozodoy, Daniel Ocanto, Sarje Pickett
Orchestra
Music Supervisor: Rick Edinger
Music Director/Conductor/Keys 1: Catie Brown
Associate Music Director/Conductor (4/16 @ 8pm)/Keys 2: Joshua Fried
Violin: Cara Garofalo
Viola: Maija Anstine
Cello 1: Joe Bishkoff
Cello 2: Freya Samuels
Bass: Brian Stahurski
Oboe/English Horn: Cindy Anderson
Clarinet/Bass Clarinet: Kira Bokalders
Keyboard 2: Brent Alexander
Guitar: Tom Godfrey
Drums: PJ Gatch
Run Crew
Max Braunstein, Louise Cutter, Leyla Davis, Jack Ducat, Anya Edwards, Zachary Everett-Lane, Savannah Lee Henry, Anya Hilpert, Elizabeth Leclerc, Sophia Macy, Ella Noriega, Reynaldo Quintana Arocho, Cordelia Reynolds, Addie Saltz, Cole Schubert, Isobel Sheppard, Aashir Sinha, Mira Teng, Selina Wang, Aidan Winn, Philip Winter, Harrison Wolf, Xavier Wyncoop